کود پسته

کود پسته

یکی از محصولاتی که در دنیا طرفداران زیادی دارد محصول پسته هست. این محصول طلای سبز هم نامیده می شود محصول صادراتی است که ایران یکی از مهم ترین تولید کنندگان این محصول در دنیاست. ارزش غذایی بالایی دارد و لذیذ هست. به دلیل خشکبار بودن قابلیت نگهداری طولانی مدتی دارد و قابلیت فرآوری، بسته بندی و مصرف آجیلی هم دارد. بنابراین یکی از گرانترین محصولات کشاورزی است که اقتصاد یک کشور را می تواند تکان دهد. برای کشاورزان پسته کار و افراد زیادی که در تولید و فرآوری آن نقشی ایفا می کنند شغل مناسبی ایجاد شود و هزاران نفر در این زمینه صاحب شغل و درآمد می شوند. ضمن اینکه کشاورز پسته کار به مراتب سود بالاتری نسبت به سایر محصولات دارد. بنابراین برای افزایش کیفیت و کمیت محصول به دنبال استفاده از کود پسته با کیفیت و تاثیر گذار هستند.  پسته از محصولاتی است که رسیدگی به آن در باردهی و کیفیت آن تاثیر شگرفی دارد. در صورت بی توجهی درختان پسته به سرعت دچار بیماری و آفت می شوند. و نیز از فرم درخت بارده خارج شده و کم محصول می گردد و در صورت تداوم این مسایل طولی نمی کشد که درختان پسته از بین می روند. پسته بسیار حساس به تعادل تغذیه ای، حساس به نماتدها، بیماری های قارچی و کمبود مواد غذایی هست. زحمت زیادی دارد و مدام رسیدگی می خواهد. دلایل ضعف و کمبودهای آن باید بررسی و مرتفع شود. عوامل عدم جذب مواد غذایی و همچنین تمام مسایل موثر در کاهش رشد و عملکرد آن بایستی زیر ذره بین برده شود. و تا حد ممکن نسبت به رفع آنها اقدام شود و کود پسته مناسب فراهم شود.

s l1600 1 1024x1024 - کود پسته

نهال کاری پسته:

پسته از نهال هایی است که نمی توان آن را در زمینی خزانه کرد و سپس خارج نمود و در زمین دیگری کشت نمود. علت این اتفاق به خاطر حساس بودن به قطع ریشه انتهایی است که در این صورت گیرایی نهال سخت خواهد بود. بنابراین بذر پسته بایستی در پلاستیک هایی گلدانی که ارتفاع مناسبی دارند کاشته شوند و مراقب بود که ریشه ها از زیر پلاستیک به زمین نفوذ نکنند. قبل از این مرحله که ریشه ها از زیر گلدان خارج شوند بایستی انتقال به زمین اصلی انجام شود. در مواقعی زیر گلدان ها پلاستیکی پهن می شود که مانع نفوذ گلدان ها به خاک گلخانه می گردد. کاشت بذر پسته چند ماه زودتر از فصل در گلخانه ها انجام می شود که با شروع فصل جدید نهال ها با احتیاط به زمین اصلی منتقل می شوند و بلافاصله آبیاری انجام می شود. ممکن است بنا به دلایلی ۳۰ درصد یا بیشتر نهال ها در زمین اصلی از بین بروند بایستی واکاری انجام گردد. در خزانه نهال پسته به کود پسته ریشه زا البته پس از مرحله دو سه برگی شدن نهال ها پاسخ مثبتی دارد. از بین انواع کود پسته، کودهای دارای فسفر و پتاسیم مانند فسفیت پتاسیم و همچنین کودهای ان پ کا دارای ازت کمتر را می توان استفاده نمود. این کودها را هم می توان محلول پاشی نمود و همراه آبیاری نهال ها هم قابل استفاده هستند. از رشد طولی و علفی نهال ها بایستی جلوگیری کرد و قطور شدن ساقه نهال و ریشه دهی خوب از ویژگی های مثبت نهال های پرورش یافته خواهد بود. بذور شناخته شده ای که مقاوم به آفات و بیماری های خاکزی و همچنین مقاوم به شوری و خشکی باشند برای کاشت مناسب تر هستند. زیرا نهال های بدست آمده نهایتا به عنوان پایه استفاده خواهند شد. از مزایای مهم این روش کشت نهال پسته به کاهش دوره نونهالی و پیش افتادن یکساله نهال ها خواهد بود.

web 1666463948953 924148755 pxPoHLBM1NFIsPMgVDs 1024x1024 - کود پسته

یک حالت دیگر برای کاشت پسته کاشت بذر در زمین اصلی است از مزایای اصلی این روش حذف مرحله جابجایی و کاهش تلفات و کاهش عملیات کاشت و همچنین عمیق شدن ریشه ها با نفوذ ریشه به خاک که در سال های آتی موجب جذب آب از اعماق خاک می گردد.

پس از استقرار نهال ها در زمین اصلی و رشد و قطور شدن ساقه ها که دو تا ۳ سال حداقل به طول می انجامد نوبت پیوند نهال ها می رسد که در مدت مشخص پیوند که مصادف با زمان پوست دهی پایه ها هست از جای مناسبی پایه ها برش می خورند و پیوندک و رقم مناسبی که مدنظر هست روی پایه ها پیوند لوله ای یا پیوند تی زده می شوند. گیرایی پیوند در پسته ممکن است از ۵۰ % تا ۹۹ % متفاوت باشد. که بستگی به زمان مناسب پیوند، شرایط آب هوایی، مهارت پیوند زن، آبیاری مناسب قبل و بعد از پیوند و تغذیه و … دارد. قبل از پیوند و پس از انتقال به زمین اصلی دو سه سالی نهال ها رشد رویشی خواهند داشت که مورد نیاز هست. در این سال ها کمک به ریشه افزایی، افزایش مقاومت نهال ها به شرایط سرما و گرمای شدید، آبیاری مناسب موجب موفقیت بالا و بنیان گذاری درختان قوی تر در برابر آفات و بیماری ها و باردهی بالا و باکیفیت در سال های آتی خواهد شد. بنابراین کود پسته از موثرترین عوامل تعیین کننده قدرت، سلامتی و شادابی درختان خواهد بود. هر چه به سمت باردهی درختان پیش می رویم کود دهی درختان پسته نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند و بایستی توجه بیشتری در راستای تامین کودهای مورد نیاز جهت رشد و عملکرد داشته باشیم. احتمالا بیش از سایر درختان میوه، درختان پسته به کود نیاز دارند. و بیشتر باغداران پسته از ابتدا تا انتهای فصل چندین مرحله کوددهی پسته را زمینی و به صورت محلول پاشی انجام می دهند. برخی کشاورزان نیز حتی در زمستان چالکود هم انجام می دهند.

IMAG1864  1024x1024 - کود پسته

کود دهی پسته:

تغذیه درختان پسته را به چند مرحله می توان تقسیم نمود.

۱- مرحله فروت ست:

 کود پسته فروت ست بصورت پائیزه و ابتدای بهار قبل از باز شدن جوانه ها انجام می گردد. برخی باغداران هر دو مرحله را انجام می دهند. ولی عده ای بیشتر فروت ست ابتدای فصل را انجام می دهند. درست موقع تورم جوانه ها بهترین زمان محلول پاشی فروت ست به حساب می آید. فروت ست شامل عناصر بور، روی، اسیدآمینه و حتی کلسیم هستند. این عناصر و اسیدآمینه در تکامل جوانه ها، در رشد آن ها قبل از فعال شدن ریشه ها، در تامین عناصر موثر در رشد اولیه خوشه ها و در موفقیت گرده افشانی تاثیر زیادی دارند. فروت ست پائیزه پس از ریزش ۳۰ درصد برگ ها پس از برداشت محصول انجام می شود. و جهت ذخیره سازی مواد و عناصر اشاره شده در جوانه ها هست.

pistacij uzgoj 1 1024x1024 - کود پسته

۲- مرحله پس از شکل گیری میوه ها تا قبل از شکل گیری پوست استخوانی:

از مرحله شکوفایی جوانه ها تا شکل گیری اولین میوه ها معمولا کوددهی پسته و آبیاری انجام نمی شود. بدلیل اینکه اثرات منفی روی بقای میوه ها در خوشه ها دارد و ممکن است باعث افزایش ریزش میوه های اولیه و کاهش گرده افشانی شود. پس از این دوره بهترین زمان استفاده از کود پسته دارای کلسیم و کودهای دارای ریز مغذی هست. وجود کلسیم در این دوره باعث رشد و تقسیمات سلولی پسته های اولیه می شود. همچنین از سیاه شدن پسته ها و همچنین از شترگربه شدن پسته ها تا حد زیادی جلوگیری می کند. بنابراین دو تا سه مرحله استفاده از محلول پاشی کلسیم در این دوره لازم به نظر می رسد. ریز مغذی ها به عنوان عناصر مهم موثر در فعال سازی آنزیم ها در پیشبرد چرخه های مهم متابولیکی و در شکل گیری خوشه ها و تامین مواد حیاتی نقش سازنده دارند. این مرحله تا قبل از شکل گیری پوست استخوانی پسته ها ادامه خواهد داشت.

Planting Pistachio Tree 1024x1024 - کود پسته

۳- دوره شکل گیری پوست استخوانی تا قبل از رشد مغز:

یکی از حساس ترین مراحل به نیش سن، کمبود کلسیم و افزایش دمای هوا مرحله شکل گیری پوست استخوانی پسته هست. باغداران محترم تجربه دارند که بیشترین میزان خسارت در این دوره می تواند اتفاق بیافتد. هم به دلیل شیوع آفت سن و هم به دلیل کاهش کلسیم درختان بایستی دقت نمود که حداقل حتما یک مرحله محلول پاشی کلسیم مناسب و به مقدار کافی در این دوره انجام داد تا پسته های کمتری دچار عارضه اضمحلال پوست استخوانی شوند. از طرف دیگر حتما با پایش آفت سن قرمز و سبز در مبارزه با این آفت کوشا بود تا پسته ها زیادی را با نیش زدن خود از بین نبرد. تا این مرحله کود پسته کلسیم نقش تعیین کننده را برعهده دارد.

growing pistachio trees 5093484 03 03b516d5f9a641f7b9e6bfc714c3d3d0 1024x1024 - کود پسته

۴- شروع رشد مغز تا پر شدن مغز پسته:

از ابتدای این مرحله که درست پس از شکل گیری پوست استخوانی شروع می شود نیاز کلسیمی کمتر می شود و حتی به توصیه بسیاری از کارشناسان از اینجا به بعد تغذیه کلسیم نباید انجام شود. زیرا معتقدند موجب کاهش خندانی و افزایش پسته های دهن بسته خواهد شد. بنابراین از اینجا به بعد کود پسته پتاسیم و ازت جایگزین کلسیم می شوند که معمولا بیشتر به همراه آبیاری انجام می شوند. سولفات پتاسیم یا سولوپتاس و سولفات آمونیوم به ترتیب تامین کننده پتاسیم و ازت مورد نیاز برای پر شدن مغز پسته هستند که در طی ۲-۳ مرحله یا بیشتر در این دوره به همراه آبیاری تا پر شدن مغز پسته ها مصرف می شوند.

2110929535 talab ir 1024x1024 - کود پسته

معرفی کود پسته در دوره های مختلف:

کودهای برند مافا اسپانیا در پسته موفقیت های بسیار بزرگی را به ارمغان آورده اند و موجب افزایش تولید و کیفیت آن شده اند. یک علت این موفقیت بزرگ به دلیل چند منظوره بودن این کودهاست و دلیل مهم دیگر کامل بودن این برند از کودهای مورد نیاز دوره های مختلف رشد و باردهی پسته و کیفیت و تاثیر گذاری بالای آنهاست. چند مورد از مهم ترین این کودها و ترکیبات اشاره می شود:

برای فروت ست از محصول بالانس مافا استفاده شود.

بیوکسی کلسیم مافا جهت تامین کلسیم مورد نیاز پسته محلول پاشی شود.

گرین کال جهت رفع تنش ها و تامین کلسیم و جلبک دریایی مصرف شود.

اپتیمار کیفیت عالی مغزها را رقم می زند.

فولیمکس کا در پر شدن مغز پسته ها بسیار موثر هست.

ترکیب طلایی ماکسیفوس کلسیم و آمینون مار مافا موجب خندانی پسته ها و کاهش پسته های دهن بسته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*