کود پسته بخش دوم

کود پسته بخش دوم

یکی از ویژگی های رشدی پسته این هست که علاقه ای به رشد طولی و ارتفاع گرفتن ندارد و بیشتر متمایل هست که شاخه هایی را در ارتفاعات پایین تر درخت  تولید نماید. این شیوه ی رشد منجر به این می شود که درختان پسته در فصل باردهی شاخه هایی را نزدیک سطح زمین و حتی مماس با آن داشته باشند. این شاخه ها به دلیل اینکه به تنه اصلی هم نزدیکترند باردهی بیشتری نسبت به شاخه های بالاتر دارند اما مشکلات دیگری را بوجود می آورند. از جمله اینکه زودتر از شاخه های فوقانی درگیر آفات و بیماری ها می شوند. و دوم اینکه مدیریت درختان را سخت می کند و کنترل علف های هرز پای درختان نیز با مشکل مواجه می شود. بنابراین  نیاز هست که شاخه هایی که نزدیک سطح زمین هستند هرس شوند و اندکی درخت ارتفاع بگیرد. این کار باعث بهبود مدیریت علف های هرز، بهبود کنترل تنه های درختان و نیز مدیریت آسان آبیاری می شود. از طرفی محلول پاشی و سم پاشی را آسانتر می سازد. بنابراین برای بدست آوردن درختان یکدست، هرس شاخه های پایینی انجام می گردد. با این عمل شیره پرورده زیادی که قبلا به شاخه های پایین دست درختان  جریان داشت به شاخه های فوقانی انتقال پیدا می کند و باردهی آنها بهبود پیدا می کند. کود پسته می تواند در بازوهای بارده فوقانی تقسیم شده و باردهی منظمی را شاهد خواهیم بود و فشار از روی درختان برداشته می شود. این اتفاق می تواند منجر به کاهش سال آوری شود. هرگاه سال آوری درختان پسته کاهش پیدا کند آمار پوکی و نیم مغز شدن پسته ها هم کاهش پیدا می کند. بنابراین باردهی هرساله و با کیفیت بالا نتیجه این کار می تواند باشد. در حقیقت با یک هرس هوشمندانه و حذف شاخه های خیلی پایین دست ما به تعادل فیزیولوژیکی درختان پسته کمک فراوانی کردیم و با این کار در تقسیم انرژی درختان، باردهی منظم آن ها و نیز در افزایش طول عمر باردهی اقتصادی درختان تاثیر زیادی گذاشتیم.

تعادل فیزیولوژیکی

تعادل فیزیولوژیکی ناشی از مدیریت صحیح کاربرد کود پسته و همچنین با تشخیص قدرت باردهی درختان و هرس متناسب با آن محقق می شود. این دو موضوع تعیین کننده تقسیم منابعی که به گیاه می رسد و سوق آن به سمت باردهی می باشد. با توجه به ارتباط بین ریشه ها و شاخه ها در دریافت و ارسال شیره های پرورده و خام نکته حایز اهمیت این هست که از هرس شدید بایستی خودداری نمود. این مورد برای تمامی درختان صدق می کند اما پسته از حساسیت بیشتری برخوردار هست. چنانچه هرس شدید مانند حذف ۵-۳ شاخه بزرگ یا بیشتر از پایین تنه درخت پسته انجام شود تعادل بین ریشه ها و شاخه های درختان به هم می خورد این کار می تواند منجر به بازسازی دیر هنگام شود و برقراری مجدد تعادل برای درختان چند ماه طول می کشد. لذا علایمی مانند دیر بیدار شدن درختانی که این چنین هرس شوند را مشاهده خواهیم نمود که شاید تصور شود کمبودی در تغذیه یا مشکلات دیگری در تغذیه درختان پسته بوجود آمده است. بنابراین بایستی حذف شاخه ها زیر نظر کارشناس باغبانی انجام شود و از هرس شدید در یک سال خودداری نمود. این کار را می توان در ۲- ۳ سال به مرور انجام داد.

pistachio tree4 1024x1024 - کود پسته بخش دوم

دو موضوع مهم در تغذیه پسته

در تغذیه پسته دو موضوع مهم مطرح  هست یکی مواد و عناصر غذایی لازم که با نام کود پسته بایستی در اختیار درختان قرار گیرد و نیازهای مختلف غذایی آن ها برطرف شود. دومی در واقع برقراری تعادل غذایی در گیاه و بین خاک و گیاه هست که بسیار مهم می باشد.

jereeb pistachio tree7 1024x1024 - کود پسته بخش دوم

تامین مواد و عناصر غذایی مورد نیاز با کود پسته

 موضوع اول مباحث زیادی دارد که به مکانیسم های جذب عناصر غذایی از خاک و حرکت عناصر غذایی در خاک و گیاه و همچنین نوع کودهایی که استفاده می شود بستگی دارد. آنالیز خاک و گیاه به ما نشان خواهد داد که چه مواد و عناصر غذایی در خاک و گیاه موجود هستند و کدام یک از آن ها کمتر از حد مورد نیاز  وجود دارند و بایستی تامین شوند. ضمن اینکه می توان فهمید که کدام عناصر در خاک موجود هستند ولی در برگ های پسته کمبود آن ها وجود دارد. اینجا علت این هست که با وجود حضور عنصر مورد نظر در خاک قابلیت جذب نداشته است و مشکلاتی در سر راه آن وجود دارد که بایستی رفع نمود.

growing pistachio trees 5093484 03 03b516d5f9a641f7b9e6bfc714c3d3d0 1024x1024 - کود پسته بخش دوم

از عوامل موثر در جذب عناصر موجود در خاک می توان به پی اچ بالای خاک، وجود بیکربنات ها، حضور بیش از حد یک عنصری که مانع جذب سایر عناصر می شود، شوری خاک و نیز فعال نبودن ریشه ها می توانند باشند. در شروع برنامه ریزی برای کود پسته ابتدا عوامل نامساعد خاکی را برطرف می نماییم. سپس براساس آنالیز خاک و برگ اقدام به چیدن برنامه تغذیه از ابتدا تا انتهای فصل می نماییم. این برنامه ریزی بایستی براساس توجه به مراحل رشدی درخت و باردهی آن انجام گردد. در این خصوص رعایت تعادل بین عناصر ضروری است.

تعادل تغذیه ای در کود پسته

عدم تعادل در کود پسته می تواند منجر به صرف انرژی زیاد گیاه شود آن هم به جهتی که رشد گیاه را از تعادل خارج کند یا منجر به توقف رشد و کاهش باردهی درخت پسته شود. مصرف در زمان صحیح و با دوز مناسب و همچنین رعایت تغذیه در جهت رفع تمام نیازهای درختان پسته  منجر به باردهی عالی خواهد شد. در غیر اینصورت کود پسته حاوی ۲-۳ عنصر و حذف بقیه عناصر نتایج خوبی نخواهد داشت. نیاز به کودهای کلسیمی در ابتدای فصل برای درختان پسته اهمیت بیشتری  دارد. این به دلیل رشد میوه ها و شکل گیری پوست استخوانی است. در ادامه فصل و با استارت تکمیل مغز پسته ها نیازهای پتاسیمی و ازتی گیاه بیشتر نمایان می شود. در ابتدای فصل جهت بهبود ریشه دهی از کودهای فسفره می توان بهره مند شد. زیرا رشد ریشه در ابتدای فصل فعال تر هست و به مرور تا اواسط فصل کاهش و توقف رشد را نشان می دهد. با توجه به ظهور جوانه های بارده سال بعد همزمان با باردهی امسال در درختان پسته، توجه به تغذیه جوانه های بارده نیز اهمیت پیدا می کند بنابراین در اواسط فصل جهت حفظ آن ها از ریزش و تکامل آن ها از کودهای دارای جلبک و اسید آمینه می توان بهره مند شد و پس از برداشت نیز از کودهای دارای بور و روی استفاده نمود. از استفاده بیش از حد کودهای ازته بایستی خودداری نمود زیرا موجب رشد علفی و جذب آفات می شوند. نسبت بین مقدار مصرف کودهای کلسیم و منیزیم نباید زیاد باشد. استفاده مکرر از کودهای دارای کلسیم می تواند از جذب منیزیم خاک جلوگیری کند. مصرف پتاسیم زیاد از جذب کلسیم جلوگیری می کند. کود پسته موفق دارای تعادل غذایی و تامین کننده نیازهای گیاه می باشد که البته این ویژگی ها در یک کود نمی گنجد و نیاز هست چند نوع کود در برنامه غذایی قرار بگیرند.

81AfaehO3TL. AC SL1500  1024x1024 - کود پسته بخش دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*