شترگربه ای

شتر گربه ای

اصطلاح شتر گربه ای برای رشد نابرابر میوه های پسته از بعد از مرحله ارزنی شدن گفته می شود. عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا این اتفاق بروز نماید. دانه های انتهایی خوشه ها غالب تر هستنند، مسیر انتقال شیره پرورده به دانه ها یکسان نیست، نوع رقم پسته، تقسیم بندی مواد غذایی ناعادلانه در بین دانه های خوشه، متفاوت بودن دانه ها از نظر هورمون های محرک رشد، دیر و زود باز شدن گل های روی خوشه ها، متفاوت بودن زمان گرده افشانی گل های پسته، گرده افشانی ناموفق برخی گل ها، پتانسیل غذایی درختان پسته، رقابت بین بخش های رویشی و زایشی گیاه، برنامه کوددهی، هرس درختان پسته و تامین نیاز سرمایی از مهم ترین عواملی هستند که در ایجاد حالت شتر گربه ای تاثیر گذار هستند.  حقیقتا برخی از این عوامل قابل کنترل نیستند. اما بعضی دیگر را می توان مدیریت نمود برای نمونه کوددهی، هرس، تقویت درختان، تغذیه صحیح و کنترل رشد شاخه ها،  تامین نیاز سرمایی و افزایش ارقام گردده در باغ در دسترس هستند و می توان با این ترفندها به کاهش وضعیت جلو و عقب شدن دانه های پسته یا شتر گربه ای تاثیر زیادی گذاشت.

Fig 1. PLRV upward rolling 1067x800 1 1024x1024 - شترگربه ای

. ناگفته نماند در ارقام پسته نیز وضعیت شتر گربه ای متفاوت هست و برای نمونه این وضعیت در رقم اکبری نسبت به سایر ارقام کمتر دیده می شود. یا در احمد آقایی شتر گربه ای بیشتر دیده می شود که البته بستگی به رسیدگی هم دارد. این حالت که برای اراقام اکبری و احمد آقایی مثال زده شد بطور مستقیم به سایر عوامل اشاره شده بالا نیز بستگی دارد و می توان با مدیریت مناسب تغذیه، هرس و گرده افشانی درختان پسته رقم احمد آقایی نیز خوشه های بسیار پرتری بدست آورد و عارضه شتر گربه ای را کاهش داد. تغذیه با کودهای کلسیم دار و کودهای دارای اسیدآمینه کمک کننده خواهد بود. زیرا از مرحله ارزنی تا مرحله شروع تشکیل مغز پسته شدیدا نیاز کلسیمی دارد تا به رشد دانه ها و پوست استخوانی ادامه دهد. لذا در صورت نبود این عنصر عارضه شتر گربه ای تشدید می شود. نتیجه ایجاد حالت شتر گربگی کاهش تعداد دانه در خوشه ها هست که منجر به کاهش عملکرد درختان خواهد شد. یکی از دیگر دلایل نهفته عارضه شترگربه شدن پسته ها عدم تامین کافی نیاز سرمایی درختان می تواند باشد که تکامل گل ها را دچار مشکل می نماید. بنابراین ساعت های دمایی صفر تا ۷ درجه سانتیگراد زمستانه بایستی جمع آوری و محاسبه شود. اگر رقمی از پسته ساعت های نیاز سرمایی را پر نکرده باشد بایستی قبل از تورم جوانه ها از روغن ولک ۲۰-۱۵ در هزار استفاده شود.

نقش تغذیه در کاهش عارضه شتر گربه ای:

به نظر میرسد نقش تقویت و تغذیه درختان پر رنگ تر هست و می تواند سایر عوامل موثر در خصوص عارضه شتر گربه ای را تعدیل کند بنابراین خیلی مهم هست که آنالیز برگ و خاک باغ پسته را تهیه نماییم و براساس کمبودهای موجود اقدام به برنامه ریزی برای کود دهی درختان نماییم. با تفویت سیستم خود دفاعی گیاه در برابر تنش ها، با در اختیار قرار دادن کلسیم کافی از طریق محلول پاشی در مراحل اولیه رشد میوه ها که اتفاقات سریع رخ می دهند، برای شکل گیری غشاها و دیواره های سلولی ناشی از تقسیمات سلولی و با تامین اسید آمینه ها و جلبک دریایی برای درختان که کمک کننده در جهت تامین انرژی و پروتئین های لازم در زمینه ساختن اندام های جدید خوشه ها هستند تا حد زیادی به همسان سازی رشد دانه های پسته تاثیر گذاشت.

3542216325 1024x1024 - شترگربه ای

معرفی کودهای موثر:

از کودهای موثر برای کاهش عارضه فوق می توان به کودهای ماکسیفوس کلسیم و آمینون مار برند مافا اسپانیا اشاره کرد ترکیب این دو کود تامین کننده کلسیم، فسفر، اسید آمینه ها، هورمون های طبیعی رشد و عوامل زیستی کاهش دهنده تنش ها هستند که نتایج استفاده از ترکیب این دو کود بارها ثابت نموده که عارضه شتر گربه ای بسیار کمتر شده و یکدستی دانه ها و پر شدن خوشه ها از نتایج مشاهده شده از مصرف ترکیب طلایی فوق می باشد. مصرف بیوکسی کلسیم در تناوب با ماکسیفوس کلسیم جهت تامین کلسیم مورد نیاز پسته در دوره حساس ارزنی تا شکل گیری پوست استخوانی جهت کاهش تلفات پسته ناشی از کمبود کلسیم و همچنین جلوگیری از سیاه شدگی پسته توصیه می گردد.

aminon mar 1024x1024 - شترگربه ای
maxifos ca 1 1 1024x1024 - شترگربه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*