021-44018468

info©arvinfidar.ir

آرشیو نوشته ها

انواع کود

5 سپتامبر, 2021 کود 0

 

با عنایت به  پیشرفت تکنولوژی و با عنایت به تجهیزات مورد استفاده در این زمینه و براساس نیاز گیاه روش های مصرف و یا نوع کودهای  متفاوتی بوجود آمده اند. تحقیق و بررسی پیرامون انواع کود در دستور کار شرکت آروین فیدار کیمیا قرار دارد. این شرکت به دنبال تامین انواع پر مصرف این کودها در جهت پاسخگویی به تقاضای مشتریان خود می باشد. انواع کود مورد نیاز گیاهان براساس پارامترهای مهمی طبقه بندی می شود. این موضوع به دلیل اهمیت مدیریت کودها به صورت موضوعات زیر طبقه بندی می شوند: هدف مصرف، نحوه مصرف، حالت فیزیکی کودها، ترکیب کودها، نام کودها و…

انواع کود براساس هدف مصرف خود به چند  زیر مجموعه تقسیم بندی می شوند که از آن جمله کودهای اصلاح کننده خاک، کودهای ریشه زا، کودهای افزایش دهنده کیفیت میوه، کود تقویتی، محرک رشد و… را می توان نام برد. طبق نحوه مصرف هم  کودها  طبقه بندی می شوند که برای نمونه کودهای محلول پاشی مانند اپتیمار و کودهایی که همراه آبیاری مصرف می شوند مانند کود آهن پودری گرین فی مدیفر اسپانیا در این تقسیم بندی قرار می گیرند.

انواع کود

اکثر کودها به صورت  پودری یا مایع هستند و در این مجموعه بدون توجه به موضوعات دیگر، کودها را براساس حالت فیزیکی آنها سوا می کنیم. از نمونه کودهای پودری می توان اسید هیومیک، کود پودری جلبک دریایی، کود پودری کلسیم، کود پودری فسفر و کود سه بیست را نام برد. از انواع کود مایع، بالانس، جلبک دریایی گرین کال، ماکسی پلنت هیومیک، آمینون مار و آمینون رای را می توان مثال زد.

یک طبقه بندی دیگری برای انواع کود وجود دارد که براساس ترکیب کود هست و به صورت کودهای آلی و شیمیایی دسته بندی می نماید. کود آلی دارای زنجیره کربنی هست که حاصل از تجزیه بقایای گیاهی یا حیوانی هست. این کودها در اصلاح خاک ها و همچنین برای افزایش رشد گیاه تاثیر زیادی دارند. کودهای آلی به صورت جامد یا مایع هستند و با سایر کودهای شیمیایی نیز قابل ترکیب هستند. انواع کود پرکاربردی حاصل از تلفیق کودهای شیمیایی و آلی بدست می آید که نیازهای گیاه را به  طور کامل تامین می نماید. همچنین ثابت شده است که کودهای آلی در جذب کودهای شیمیایی تاثیر زیادی دارند. خاکی که دارای مواد آلی کمتری باشد جذب عناصر غذایی در آن به کندی انجام می شود و در برخی مواقع جذبی صورت نمی گیرد. کودهای آلی تنظیم کننده پی اچ و افزایش دهنده تبادل کاتیونی نیز هستند. در حفظ آب پای ریشه نقش به سزایی دارند. و در صورت وجود مواد آلی کافی پای گیاه نیاز به آب در این گیاهان  کاهش می یابد. و برعکس کمبود مواد آلی نیاز آبی گیاه را افزایش می دهد و در واقع بحران کم آبی در این نوع خاک گیاه را دچار تنش  می نماید و منجربه  از بین رفتن گیاه می شود.

کودهای شیمیایی ترکیبات مختلفی از عناصر هستند که پایدار هستند و در هنگام مصرف در آب حل شده و برای گیاه قابل استفاده می باشند. ترکیب دیگری از انواع کود به نام کودهای زیستی هستند که دارای موجودات زنده مثل قارچ ها، باکتری ها و مخمرها هستند، این کودها میکروارگانیسم های مفید خاک و جمعیت میکروارگانیسم های هم زیست با ریشه گیاهان  را افزایش می دهند. این موجودات زنده با فعل و انفعالات خود موجب رشد ریشه ها و قابل جذب شدن عناصر از خاک می شوند مانند باکتری ریزوبیوم که در ریشه گیاهان تیره بقولات با همزیستی دارد و مواد غذایی از ریشه دریافت میکند و به جای آن ترشحاتی را به دنبال دارد که منجر به اسیدی شدن محیط اطراف ریشه و موجب رشد ریشه و قابل جذب شدن عناصر از خاک می شود. این باکتری ازت هوا را گرفته و آن را به صورت قابل جذب برای گیاه در می آورد.نام کودها در اکثر مواقع برخاسته از ترکیب انواع کود هست به طوری که اگر کودی دارای بنیان فسفات باشه به نام کود فسفاته معروف است مانند اوره فسفات یا اگر دارای بنیان سولفات باشد به نام کودهای سولفاته شناخته می شوند مانند سولفات پتاسیم.

انواع کود

 این موارد در کودهای پودری بیشتر صدق می کند. در خصوص کودهای مایع بیشتر اسامی کودها برخاسته از ترکیب سلیقه و یا نام برند با عنصر شیمیایی اصلی یا محتوای اصلی آن کود هست برای نمونه بیوکسی روی نام کود مایعی است که کلمه بیوکسی آن مربوط به کمپانی و روی آن بیانگر این است که اصلی ترین محتوای این کود عنصر روی هست. انواع کود به شکل های مختلف در بازار موجود هستند. بر این اساس کودهای گرانول دارای ذرات گرد با قطرهای مختلف، کودهای کریستال دارای ذرات زاویه دار، کودهای پودری به صورت پودر هستند و اشکال دیگری نیز وجود دارند. کودهای مایع هم به شکل محلول یا سوسپانسیون ( دارای ذرات معلق) هستند. انواع کود مایع براساس ویسکوزیته، رنگ و بو با هم تفاوت های زیادی دارند.

جهت آشنایی با انواع کود با کارشناسان شرکت آروین فیدار کیمیا با شماره 02144018468 تماس حاصل فرمایید و کود مورد علاقه خود را سفارش دهید.

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

بهترین کود برای گیاهان و گلهای آپارتمانی

4 سپتامبر, 2021 گیاهان آپارتمانی 0

 

شرکت آروین فیدار کیمیا همراه با سایر اهدافی که در زمینه تامین کود برای بخش های مختلف کشاورزی دنبال می نماید. توجه ویژه ای نیز به گل ها و گیاهان زینتی دارد. زیرا این بخش نیز علاقه مندان زیادی دارد و بهبود کمیت و کیفیت این دسته از گیاهان اهمیت زیادی پیدا کرده است. در پی این امر مهم این شرکت کودهایی متناسب با گل ها و گیاهان زینتی و گلدانی فراهم نموده است که پاسخگوی نیاز این گیاهان در تمام مراحل رشد می باشد و در این زمینه کودهای ارگانیک متنوع و موثری در سبد کالایی این شرکت وجود دارند.

گیاهان و گل های آپارتمانی همانند سایر گیاهانی که در زمین اصلی یا گلخانه از آنها محصول برداشته می شود نیاز به کودهای مختلفی دارند، زیرا این نوع گیاهان هم دارای رشد و تولید اندام های گل، برگ و میوه هستند و بنابراین به تامین مواد غذایی از محیط کشت محدودی که در آن قرار گرفته اند نیاز دارند. هر نوعی از گیاهان و گل های آپارتمانی نیازهای تغذیه ای و محیطی متفاوتی دارند که این موضوع حتی کار را برای نگهداری انواع مختلف این گیاهان در یک محیط یکسان، مشکل نموده است. از طرفی این نوع گیاهان به تغییرات تغذیه ای و شرایط محیطی حاکم مانند گرما، سرما، نور، خشکی و .. حساسیت های زیادی نسبت به گیاهان مزرعه ای و گلخانه ای دارند. بنابراین رعایت اصول تغذیه این نوع از گیاهان بایستی با دقت زیادی انجام پذیرد و بهترین کود گیاهان آپارتمانی استفاده شود.

بهترین کود

گیاه تمام عناصر غذایی را نیاز دارد و بایستی برای رشد خود تامین نماید. محدودیت خاک گلدان و به تبع آن محدود بودن منبع غذایی گل ها و گیاهان گلدانی منجر به بروز اختلال و عدم تناسب عناصر موجود در خاک می شود و این موارد علایم خود را به صورت خشک شدن برگ ها و گل ها، عدم رشد یا کلرزه شدن اندام های گیاهی نشان می دهد. قبل از بروز این علایم ناخوشایند برای گل های و گیاهان آپارتمانی بایستی شرایط محیطی لازم فراهم شود و از خاک و گلدان مناسب استفاده گردد. گام بعدی کنترل مقدار آبیاری و تغذیه صحیح این گیاهان می باشد.

در تغذیه این نوع از گیاهان بحث تقویت ریشه اهمیت ویژه ای دارد زیرا استقرار گیاه، مقاومت ریشه به بیماری های گلدانی و همچنین تغذیه گیاه از خاک گلدان همگی بستگی به وجود ریشه های قوی و پر حجم دارد. در این راستا کود ریشه زای آمینون رای شرکت مافای اسپانیا بهترین کود گیاهان آپارتمانی می تواند باشد که در طول سال  می توان چندین بار در برنامه غذایی گلدان ها قرار داد.

وجود استحکام ساقه گل و گیاه هم در عدم شکستن و سرپا ایستادن گل و گیاه نقش مهمی دارد که برای به دست آوردن این ویژگی مهم بهترین کود گیاهان آپارتمانی، کود فسفر دار و پتاسیمی هست که بایستی در برنامه تغذیه گنجانده شود. فسفیت پتاسیم ماکسیفوس 20-40 نمونه بهترین کود گیاهان آپارتمانی در این زمینه می باشد که هر دو عنصر ذکر شده فوق را در اختیار گیاه قرار دهد و همچنین در برابر تنش ها و بیماری ها به گل و گیاه مقاومت ببخشد.

کودهای اسید آمینه ای و یا کودهای دارای جلبک دریایی بهترین کود گیاهان آپارتمانی جهت گسترش پهنای برگ ها و رشد سبز این گیاهان می باشند. با مصرف این نوع کودها (مانند آمینون فورت، گرین کال و آمینون مار) علاوه بر تقویت همه جانبه گیاه، شرایط رشد مطلوبی برای گیاه فراهم می شود. این کودها قابلیت مصرف به صورت محلول پاشی و همراه آبیاری را دارند. بهترین کود گیاهان آپارتمانی برای گسترش تاج گل کودی است که منجر به تولید شاخه های جانبی زیادی می شود. این نوع کودها موجب افزایش شاخه، برگ و تعداد گل های گیاه می شوند. نتایج حاصل از پایش اثرات کود بالانس شرکت مافا اسپانیا نشان داده که در این زمینه بسیار موثر عمل می کند و موجب تولید گل های باکیفیت بالا و افزایش تولید شاخه و برگ می شود.

جهت ثبت سفارش بهترین کود گیاهان آپارتمانی و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با کارشناسان متخصص ما با شماره  02144018468 تماس حاصل فرمایید.

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

کود پودری چیست و چه کاربردی دارد؟

4 سپتامبر, 2021 کود 0

 

شرکت آروین فیدار کیمیا در جهت ارج نهادن به تقاضای مشتریان و تامین نهاده کود، علاوه بر کودهای مایع در زمینه ی کود پودری گام های مثبت و مهمی برداشته و سبد کالایی این شرکت هم اکنون دارای چند نوع از کودهای پودری مهم مانند آهن و سولفات پتاسیم از برند مدیفر اسپانیا می باشد. تعداد زیادی کود پودری پرکاربرد و متنوع در حال اضافه شدن به سبد کالایی این شرکت می باشند.

کودهای اولیه به صورت جامد و پودری بوده اند. تحول زیادی در مجموعه کود پودری به مرور زمان بوجود آمده است. این کودها جایگاه خود را در نهاده های کشاورزی حفظ نموده و حالا از فراوانی بیشتری نسبت به کودهای مایع برخوردارند. کودهای پودری دارای ترکیبات مختلف از عناصر غذایی گیاهان هستند که با درصد ها و ترکیبات متنوعی امروزه در بازار وجود دارند. بسته بندی آسان و کم هزینه، نگهداری طولانی تر بدون نیاز به شرایط خیلی خاص و همچنین ارزانتر بودن از مزایای کود پودری نسبت به کودهای مایع می باشد. این کودها اغلب به راحتی حل می شوند و همراه آبیاری و یا حتی بصورت محلول پاشی مورد مصرف گیاهان قرار می گیرند.

کود پودری

شکل ساختمانی کودهای پودری به صورت پودر یا کریستالی هستند. کود پودری در تمام  مزارع، باغات و گلخانه ها قابل استفاده بوده و محدودیتی ندارد. تنوع فرمولی این شکل از کودها بسیار زیاد است و چندین مورد آن ها در بازار کشاورزی به دلیل کاربرد زیاد و یا نیاز بالای گیاه، امروزه رواج بیشتری دارند. مانند سولفات پتاسیم و ان پ کا 20-20-20، نیترات کلسیم و…

 خلوص، درجه حلالیت، بسته بندی و پایداری این کودها در برابر سفت شدن و کلوخه شدن از مهم ترین ویژگی های تاثیر گذار در قیمت و کیفیت این کودها هستند. از دسته بندی انواع کود پودری می توان به نیترات ها، سولفات ها، ان پ کا ها، فسفات ها، اشاره نمود. ازت به دو فرم نیترات و آمونیوم برای گیاه قابل جذب می باشد. کودهای به فرم نیترات ترکیباتی هستند که علاوه بر تامین ازت و ارتقای رشد گیاه، دیگر نیازهای غذایی آن مانند کلسیم یا پتاسیم را نیز برطرف می نمایند.  مانند نیترات کلسیم و نیترات پتاسیم.

بنیان سولفات با اکثر عناصر غذایی گیاهان ترکیب کودی تشکیل می دهد مانند سولفات پتاسیم، سولفات روی، سولفات منگنز و… این دسته کود پودری دارای تنوع بیشتری بوده و مصارف زیادی در کشاورزی دارد. این قبیل کودها به دلیل اینکه بنیان اسیدی دارند جهت تنظیم پی اچ خاک و همچنین قابل جذب نمودن عناصر بلوکه شده در خاک اهمیت فراوان دارند. همچنین در کاهش شوری خاک موثر هستند. در این مجموعه سولفات پتاسیم به عنوان پر مصرف ترین کود پودری شناخته می شود که با توجه به نیاز بالای گیاه به عنصر پتاسیم، دارای مصرف زیادی جهت افزایش کمیت و کیفیت محصول می باشد.

ان پ کاها گروه دیگری از کود پودری هستند که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. این فرمول از کودهای پودری که دارای سه عنصر پر مصرف ازت، فسفر و پتاسیم هستند می تواند سه عنصر اصلی گیاه را تامین نماید. درصد ان پ کا در این فرمول ها قابل تغییر هست به طوری که مقدار هر عنصر را می توان افزایش یا کاهش داد و به این ترتیب بستگی به دوره مصرف و تقاضای گیاه از بین این فرمول ها کود مناسب انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کودها هزینه های عملیاتی کود دهی را کاهش می دهند و در وقت و هزینه صرفه جویی می شود.

جهت ثبت سفارش کود پودری مورد نظر و یا مشاوره با کارشناسان متخصص شرکت آروین فیدار کیمیا با شماره 02144018468 تماس حاصل فرمائید.

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید

کود مایع چیست؟ چه کاربردی دارد؟

4 سپتامبر, 2021 کود 0

 

با توجه به اهمیت مصرف کود مایع در افزایش کمیت و کیفیت محصولات مختلف کشاورزی، کودهای مایع امروزه رواج گسترده ای یافته اند. شرکت آروین فیدار کیمیا با بهره گیری از کارشناسان مجرب، پربازده ترین کودهای مایع برند مافا اسپانیا را در جهت جلب رضایت مشتریان و افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی تامین می نماید.

کود مایع به صورت محلول و یا سوسپانسیون بوده و جهت تقویت گیاه، برطرف نمودن کمبود، رفع مشکلات تغذیه ای، اصلاح خاک و جلوگیری از تنش های مختلف محیطی مانند سرما، شوری، خشکی و … مورد استفاده قرار می گیرد. این کودها به صورت محلول پاشی یا همراه آبیاری مصرف می شوند.

کود مایع

انواع کودهای مایع

 

کود مایع دسته بندی های مختلفی را شامل می شود. که مهم ترین آن ها بصورت زیر هستند:

کود مایع ویژه :  تغذیه گیاهی یک موضوع بسیار پیچیده و اختصاصی است که بستگی به نوع گیاه و محیط رشد گیاه ( آب و هوا و شرایط خاک) دارد. در ضمن مساله مهم دیگری هم وجود دارد آن هم نیاز گیاه در دوره های مختلف رشد و باردهی هست که مقدار نیاز گیاه به عناصر غذایی متفاوت خواهد بود. برای مثال میوه در دوره رشد خود به پتاسیم بالایی نیاز دارد. کود مایع پتاس بالای فولیمکس کا در این دوره کود مناسبی هست که می توان در برنامه تغذیه از آن بهره برد.

کود مایع ریز مغذی :  جذب عناصر از خاک تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد که مقدار و سرعت جذب آنها را تعیین می کند. در مواقعی که شرایط خاک نامناسب باشد با وجود فراوانی عناصر غذایی در خاک، جذب به حداقل خواهد رسید. مخصوصا این موضوع برای عناصر ریز مغذی آهن، بر، روی، منگنز و مس محدودیت بیشتری ایجاد می کند. بنابراین دو راه پیش روی ما وجود دارد، محلول پاشی و یا اصلاح خاک، که آسانترین روش محلول پاشی می باشد. در این راستا کودهایی هستند که به صورت کلات یا کمپلکس فرموله شده اند مانند کود مایع بیوکسی میکس که یک کود دارای تمام عناصر ریزمغذی است و با گلوکونیک اسید کمپلکس شده و قابل مصرف به صورت محلول پاشی و همراه آبیاری می باشد.

کود مایع محرک رشد :  با توجه به اینکه فاکتورهای مختلفی بر رشد و توسعه اندام های گیاهی موثر هستند و متاسفانه اغلب آن ها منجر به توقف یا کاهش رشد می شوند. این مساله به طور مستقیم منجر به کاهش سطح باردهی و همچنین کاهش کیفیت محصول می گردد. لذا برای غلبه بر این عوامل تاثیر گذار، کودهایی هستند که دارای ترکیبات محرک رشد مانند جلبک دریایی و اسید آمینه هستند و ممکن است سایر عناصر غذایی نیز همراه با این ترکیبات آلی باشند، این دسته از کودها در رشد اندام های مختلف گیاهی تاثیر زیادی دارند و موجب تولید محصولات با کیفیت و با تناژ بالا می شوند. مانند کود مایع اپتیمار، گرین کال

کود مایع ضد تنش :  همواره گیاه در محیطی هست که ممکن است چندین بار دچار تنش های نامساعد محیطی شود و این تنش ها در صورت تداوم و یا تشدید منجر به آسیب به گیاه و یا کاهش شدید عملکرد و فعالیت گیاه خواهد شد. از عوامل نامساعد محیطی تنش زا می توان گرما، سرما، خشکی، شوری ، تگرگ و… را نام برد. برای کاهش تاثیر تنش ها بر گیاهان و همچنین ریکاوری گیاهان تنش دیده از کود مایع ضد تنش استفاده می شود. از این کودها می توان آمینون فورت و آمینون دبلیو اس پی را نام برد.

کود مایع اصلاح کننده خاک :  خاک بستر استقرار و تغذیه گیاهان می باشد. این موضوع اهمیت وجود خاک مناسب را بیشتر نمایان می سازد. در صورت نامناسب بودن بستر کشت، همه فعالیت های گیاه دچار مشکل خواهد شد. ریشه دوانی و جذب مواد غذایی شدیدا کاهش خواهد یافت و گیاه دچار ضعف خواهد شد و همچنین در برابر آفات و بیماری ها و تنش های محیطی از بین خواهد رفت. بنابراین بایستی خاک قبل از کشت اصلاح شود و در طی فصل رشد نیز اگر دارای مشکل باشد به اصلاح آن پرداخته شود. لذا در این زمینه کودهای اصلاح کننده خاک بوجود آمده اند و عمده این کودها دارای هیومیک اسید، فولویک اسید و یا دارای مواد آلی هستند که موجب اصلاح شرایط فیزیکی و شیمیایی خاک، کاهش شوری، جذب آسان مواد غذایی و بهبود شرایط رشد ریشه می شوند. مانند کود مایع ماکسی پلنت سال و ماکسی پلنت هیومیک

سبد کالایی شرکت آروین فیدار کیمیا در زمینه کود مایع بسیار متنوع بوده و دارای بهترین نوع این کودها از برند مافا اسپانیا می باشد. جهت مشاوره با کارشناسان فنی و یا 

ثبت سفارش با شماره 02144018468 تماس حاصل فرمائید.

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید